Netradičné venezuelské športy
Podobne ako v prípade ostatných juhoamerických krajín, aj vo Venezuele je športovou témou číslo jeden futbal. Okrem neho je populárny aj basketbal, volejbal, baseball či rozličné vodné športy. Zaujímavosťou pritom je, že Venezuelčania hrávajú aj dva športy, ktoré sa vo veľkom konávajú predovšetkým v ich krajine a tými sú kreolské gule a býčie coleo.
Kreolské gule
Šport nazývaný v španielčine „bollas criollas“ pripomína hru petanque a svoj pôvod má v tradícii, ktorú do Venezuely priniesli z Európy Španieli. Ako nám hovorí história, istý španielsky mních tu predstavil hru s malými guličkami, aby s ňou mohli tráviť voľný čas otroci pracujúci na farmách. V tých časoch sa hrávalo s tvrdými guľami vyrobenými z dreva medzi dvoma skupinami, pričom guličky jednej z nich boli pomaľované krížmi, aby sa tak dali odlíšiť od guliek druhej skupiny. Pôvodne značné rozmery obdĺžnikového ihriska sa postupom času zmenšovali až sa dosiahla pevne stanovená maximálna veľkosť 20×25 metrov a hra sa začala označovať ako „Hra kreolských gúľ“ („Juego de bolas criollas“).
Po dlhú dobu nebola hra braná príliš vážne a vnímala sa hlavne ako oddychová činnosť a koníček. V 50. rokoch 20. storočia sa však zišla skupina nadšencov gúľ, ktorá v nich videla potenciál pre súťažný šport na regionálnej aj národnej úrovni. Vytvorili preto spoločne v roku 1956 Venezuelskú federáciu kreolských gúľ (Federación Venezolana de Bolas Criollas). Zároveň zorganizovali medzi jednotlivými regiónmi krajiny prvé národné hry a určili jednotné a všeobecne platné pravidlá, využívané v tomto športe dodnes.
V súčasnosti sú kreolské gule súčasťou turnaja Národné športové hry a v ich rámci sa každoročne medzi júnom a novembrom dejú Národné majstrovstvá kreolských gúľ (Campeonato nacional de bolas criollas), ktorých sa zúčastňujú mužské a ženské tímy detí (9 – 12 rokov), mládeže (13 – 16), dospievajúcich (16 – 18) dospelých (nad 18 rokov) a starších (nad 40 rokov u žien a nad 45 u mužov). Vo Venezuele existuje vyše 90 000 oficiálnych hráčov tohto športu, počet jeho celkových priaznivcov je však oveľa vyšší a v malej miere si našiel uplatnenie aj v zahraničí, napríklad v kolumbijskom meste Cúcuta, na Kube, v Arube a na niekoľkých ďalších ostrovoch v Karibiku.
A ako sa táto hra vlastne hrá? Určený hráč jedného z tímov najprv vhodí za polovicu ihriska maličkú loptičku, ktorej sa hovorí mingo. Hráči obidvoch tímov sa potom striedajú v hádzaní gúľ, ktoré sa snažia dostať čo najbližšie k mingu. Potom, čo každý hráč hodí svoju guľu, sa kontroluje blízkosť gulí oboch tímov k mingu a podľa toho sa im udeľujú body. V športe existujú rôzne spôsoby hodov a napätie nastáva hlavne ak niekto svojou guľou mingo posunie a tým zmení smer hádzania a možno aj hry.
Coleo
Druhým prednostne venezuelským športom je coleo, nakoľko vznikol na území tejto krajiny, hoci v tých časoch spadala ešte pod územie Veľkej Kolumbie. Čiastočne pripomína španielsky zvyk býčích zápasov a jeho počiatky treba hľadať až v 30. rokoch 16. storočia, kedy kolonizátori so sebou priviedli dobytok, ktorého počet vo Venezuele spolu s vytváranými pasienkami rástol. Súčasne vzniká aj nová spoločenská trieda miešancov prezývaných llaneros, ktorí stáda pásli. Tí začali používať pre svoju prácu kone a majiteľ stáda raz za čas ponúkol značnú odmenu tomu z nich, kto ako prvý býka zajme a skolí. Tak medzi pastiermi fungovala súťaž, ktorá sa stala predmetom veľkých stávok a súčasťou viacerých náboženských osláv.
Dnes je coleo plnohodnotným venezuelským športom, ktorého pravidlá a zásady reguluje Venezuelská federácia coleo (Federación Venezolana de Coleo). Jeho centrom sú tri postavy, coleador, kôň a býk. Coleador sa z chrbta koňa, na ktorom sedí, snaží býka skoliť rôznymi pohybmi, napríklad ho ťahá za chvost. Tento pohyb sa volá coleada a odvodený je zo španielskeho slova pre chvost – cola. Súťaží proti trom ďalším coleadorom a celý priebeh nakoniec hodnotia traja sudcovia.
V rámci colea existujú viaceré kategórie založené na veku uchádzačov, vrátane detí. Jedná sa skôr o mužský šport, venujú sa mu však aj ženy. Postupne si s menšími či väčšími obmenami získal tento šport obľubu aj v Kolumbii, Paname, Brazílii a na Kube. Tieto krajiny spoločne s Venezuelou súťažia aj v rámci Medzinárodných majstrovstiev v coleo (Campeonato Mundial de Coleo).
Fotografie: © BigStockPhoto.com